Коментарі


В’ячеслав Саричев

Саричев
В’ячеслав Дмитрович

2011

Cарычев Вячеслав Дмитриевич, Исполнительный директор КП «Муниципальная телевизионная сеть» (Запорожье)
Инициатор проведения Телеконкурса «Раскрытие тайн истории»

Уже в пятый раз нас собирает Телефестиваль «Відкрий Україну!». Фестиваль живёт, а вместе с ним – украинское телевидение. Несмотря ни на что… И не только в столице. Себя показать и услышать мнение коллег, как правило, строгих к чужим ошибкам и, часто, скупых на похвалу – важнейший тест на профессиональную зрелость. Потому что творчество – это фантазия и душевный порыв, желательно близкие и понятные не только одному автору. Их не заменят «навороченные» камеры, современные монтажные программы и виртуальные «примочки». И даже наоборот – оттенят отсутствие идеи, мысли. Лично я в нашей профессии ценю то, что за визуальным рядом – сюжет, драма, конфликт. И чувство меры для их зрительного воплощения с «примочками» и «наворотами». Поймал на вдохновении эту золотую середину – произведение состоялось. И такие работы создают своеобразную ауру ТФ «Відкрий Україну!». И пусть их будет больше!

* * *

За годы существования ТФ «ВІДКРИЙ УКРАЇНУ!» мне довелось познакомиться с большинством работ его участников. Я убедился, что несмотря на различный творческий, технический и финансовый уровень конкурсантов, они делают нечто общее. Это – телевидение для ума. А много ли подобного видит зритель, переключая телеканалы? Развлечений (тоже необходимых!) на экране предостаточно. Даже во времена кризисов и смут. Но раскрытие интеллектуального потенциала отечественного ТВ, всё же, ещё в перспективе. Уверен – в недалёкой. С нами ТФ «ВІДКРИЙ УКРАЇНУ!»!

(2011)

2008

Cаричев В’ячеслав Дмитрович, Виконавчий директор ТРК «Січ-ТВ» (Запоріжжя)
Ініціатор проведення Телеконкурсу «Розкриття таємниць історії»

Журналіст, детектив та історик. Як на мене, це суміжні професії, які об'єднує їхня первинна сутність – відтворення реальних подій. Звичайно, в діяльності людей згадуваних професій відбуваються й зворотні процеси, в результаті яких народжується ерзац-реальність, у якій живуть міфологічні герої та начебто беруть участь у якихось подіях. Реальні ж персонажі та мотиви їхньої поведінки в цьому випадку залишаються «за кадром». Навіть у масштабах історії цілих країн. Не дивно, що історія, зокрема вітчизняна, перетворилася на суцільну таємницю. Через це феномен «людини з кіноапаратом» набуває нових якостей: не фіксація подій з метою створення у подальшому штучної реальності, а пошук глибинних причин суспільних процесів та реальних героїв. Думка дещо банальна, але ж наскільки сьогодні нею переймаються? Отже, розкриймо таємниці історії – відкриваймо Україну!

* * *
Пірнач

…Це не просто нагорода – це клейноди*, якими нагороджувалися видатні козаки. Не тільки старшина, але і той козак, який відзначився своїми добрими справами.

Приємно нагородити того виробника**, який дійсно зробив добру справу: він занурився у таємницю, в глибини архівів…

(З виступу на церемонії вшанування переможця 2-го Телеконкурсу «Розкриття таємниць історії», 2008)
*Приз: ПІРНАЧ (різновид булави) – символ влади козацької старшини, виготовлений запорізькими майстрами за зображенням ХVII ст.
**Переможець (1 місце) у 2-му Телеконкурсі «Розкриття таємниць історії»:
Журналістське розслідування «СТОЛИЧНІ ТАЄМНИЦІ» Телеканалу «Гамма» / «Гамма-Консалтинг» (Київ)

2008

Cаричев В’ячеслав Дмитрович, Автор сценарію і режисер фільму «Хортицкая старина»*

Цей фестиваль для нас не перший. Та приємно, що кожного разу наші роботи так високо оцінюють. Адже всі створені нами фільми є результатом кропітких історичних досліджень, великої операторської роботи та незбагненного нами самими ентузіазму, з яким ми підходимо до створення наших стрічок.

Вкотре відзначено, у першу чергу, ветерана фестивалю «Відкрий Україну!» – нашого легендарного оператора-постановника Андрія Хуповку. Він у нас був і оператором-авіатором, і висококваліфікованим оператором-пірнальником у цій трилогії: «По следам исчезнувшей флотилии», «Бригантины у Хортицы», «Хортицкая старина».

Дуже вдячні за високу оцінку. Бажаємо, щоби фестиваль й надалі процвітав.
Це чудова можливість для всіх українських студій самовиразитись й зрозуміти чого ти вартий!
Хочеться ще перемагати, чого і всім бажаю!

Науково-популярний фільм «Хортицкая старина»
• Переможець (1 місце) у Номінації «Найкраща робота регіонального телевиробника»

2007

Cаричев В’ячеслав Дмитрович, Виконавчий директор ТРК «Січ-ТВ» (Запоріжжя)
Ініціатор проведення Телеконкурсу «Розкриття таємниць історії»

Коли чуєш «великорозумні» сентенції на кшталт «історію треба знати», у мене особисто виникає відчуття, що хтось знову приватизує суспільну свідомість. Історію знати неможливо. Це, на моє переконання, циклопічний шар гіпотез та версій, більш-менш обгрунтованих, детектив, завдання із багатьма невідомими, безкінечний ланцюг думок, поглядів, мотивів. Історію треба вивчати і вчитися в історії, аби уникнути фатальних кроків. Натомість, тривале «споживання» суспільством запрограмованих псевдоісторичних міфологем затьмарило реальні факти, через що вітчизняна історія перетворилася на суцільну таємницю.

Як на мене, вже сама назва нашого Телеконкурсу «Розкриття таємниць історії» якнайкраще відповідає іншій, майже культовій – «ВІДКРИЙ УКРАЇНУ!».

* * *

«Відкрий Україну!» – культова назва, вона близька всім. Ми дійсно відкриваємо Україну – для всіх, і для себе. Коли у 2005 році я вперше прочитав у журналі «Телерадіокур’єр» про цей фестиваль, я відчув, що це – моє. Тоді, на першому конкурсі, я був впевнений (можливо тому, що темою підводної археології я займаюсь з 1994 року), що наш фільм «Бригантины у Хортицы» якось відзначать, хоча б грамотою. Фільм визнали найкращою роботою регіонального телевиробника!

Фільм «Острів Хортиця на Дніпрі» я знімав спеціально для цього фестивалю. Порівняно з журналістами, які працюють в ефірі, я був у виграшній ситуації. Я міг поступово, без поспіху, займатися зйомками і монтажем.

Для регіональних телеканалів цей фестиваль дуже важливий! Якщо він набиратиме розголосу – це буде велике благо для нашої країни.

* * *

Коли козаки обирали собі гетьмана, то вручали пірнач і говорили: «До булави потрібна голова».

Ми вручаємо наш приз – ПІРНАЧ (символ влади козацької старшини, виготовлений запорізькими майстрами за зображенням ХVII ст.) – «Луганському кабельному телебаченню» за дуже простий і зворушливий фільм «Лемки. Осінній спомин».

У цьому фільмі ні я, ні мої колеги – члени журі нашого конкурсу, не побачили ні серйозного бюджету, ні «зацікавлених спонсорів», лише – лаконічні телевізійні прийоми і цікаве історичне дослідження... І кажемо: «До голови потрібна булава»…

(З виступу на церемонії вшанування переможця Телеконкурсу «Розкриття таємниць історії», 2007)

2005

Вячеслав Саричев, Виконавчий директор ТРК «Січ-ТВ» (Запоріжжя), режисер-постановник документального фільму «Бригантины у Хортицы»*

За перемогу у номінації «Найкраща робота регіонального телевиробника» ми здобули приз компанії «Несатек-Україна» – відеокамеру Sony DSR-PDX10P. З нею наші фахівці пірнатимуть під воду і комфортно почуватимуться при створенні нових фільмів і програм. Майже 10 років ми займаємось підводними зйомками, але в річковій воді (тим більше в нашому регіоні!) погана видимість дуже ускладнює роботу. За таких умов надзвичайно важливою є здатність відеокамери максимально якісно відтворювати підводну картинку. Отримана нами відеокамера з її функціями і компактними габаритами є найбільш оптимальною моделлю для подібних режимних зйомок! Саме така камера нам і потрібна! Дякую…

* * *

Комплект освітлювального обладнання DedoLight за перемогу в Конкурсі операторських робіт став для нас справжньою несподіванкою! Звісно, ми очікували, що картину буде відзначено, але що саме так – дійсно, не очікували. Наш оператор Андрій Хуповка вже тестував прилад у студійних умовах і залишився дуже задоволений. Зараз ми починаємо роботу над новим фільмом і, ясна річ, задіємо DedoLight. Дуже доречний подарунок!

*Документальний фільм «Бригантины у Хортицы»
• Переможець (1 місце) у Номінації «Найкраща робота регіонального телевиробника»
• 1 місце у Телеконкурсі «Пам’ятні місця в Україні»
• Переможець (1 місце) у Номінації «Майстерне володіння прийомами відеозйомки при розкритті теми в надзвичайно складних знімальних умовах» Конкурсу операторських робіт «Мистецтво роботи зі світлом»
Оператор-постановник Андрій ХУПОВКА, оператори: Валерій НЕФЕДОВ, Ігор ВОРОБІЙ, Станіслав ДІЄВ.