6-й Телеконкурс «Славетні імена України»

Тематика телеробіт: прославлені / загальновідомі люди минулого і сьогодення, які є гордістю українського народу.

Засновник: Організатор 6-го ТФ «Відкрий Україну!» – Компанія «Телерадіокур’єр».
Переможці і призери визначаються Головним журі згідно з Правилами роботи Головного журі.
Крім 1,2,3 місця, можуть бути встановлені Спеціальні відзнаки.

Офіційні відзнаки організатора (оргкомітету):
За 1 місце: • Головний приз (керамічний знак – символічний ключ). • Диплом.
За 2, 3 місце: • Почесний знак (керамічний знак – стилізована карта України) • Диплом.

Переможці-2012

1 місце Документальні фільми
«Той, хто торував шлях»,
«Соловецькі в’язні з України. Микола Зеров»
Полтавська ОДТРК «Лтава»
2 місце Пізнавальна програма
«Феєрія мандрів. Cанліс»
Захаренко Ігор Іванович / Туристична фірма «Феєрія» (Київ)
2 місце Портретний нарис
«ЛЮДИ. Михайло Мельник та театр одного актора»
Телевізійна служба Дніпропетровська / «ТСД»
3 місце Телефільми
Триптих «Світочі Княжого міста»:
- «Закохана в небо» - «Кримський фоліант» - «Заповіт Княжому місту»
Волинська ОДТРК (Луцьк)

Конкурсні телероботи-2012

• «Валер’ян Підмогильний»

Документальний фільм. 30’; укр..; 2011. Телецикл «Розстріляне відродження». Виробник: МКЗК «Дніпропетровський телетеатр» (Дніпропетровськ). Автор сценарiю та режисер – Наталія Огородня. Оператори: Микола Огородній, Дмитро Пилипенко. Літературний консультант – Микола Петрович Чабан, заслужений журналіст України, письменник, краєзнавець, біограф В.Підмогильного, редактор газети «Зоря». Телепокази: ГТРК «Культура», 3,4.11.2011; Канал «Рада», 15-18.12 20
Фільм розповідає про життя та діяльність українського письменника Валер’яна Підмогильного.

• «Соловецькі в’язні з України. МИКОЛА ЗЕРОВ»

Документальний фільм. 60’; укр.; 2011. Телецикл «Соловецькі в’язні з України». Фільм перший: «Микола Зеров». Виробник: Полтавська ОДТРК «Лтава» (м. Полтава). Автор сценарiю – Ольга Ніколенко. Режисери: Наталія Іванченко, Дмитро Стариков. Оператор – Дмитро Стариков. Монтаж – Олена Шарбенко. Продюсер та музичний редактор – Наталія Іванченко. Диктор – Віталій Кашперський, заслужений артист України. Генеральний продюсер – Микола Ляпаненко. Перший телепоказ: Полтавська ОДТРК «Лтава», м. Полтава, 29.04.2011.
Талановитий поет, перекладач, історик літератури, блискучий оратор і полеміст Микола Зеров помітно вирізняється серед багатого на творчі постаті літературного процесу 20-х років ХХ століття. Саме завдяки його перекладам заговорили українською поети стародавнього Риму і Еллади.
Він мріяв побороти невігластво, несмак і непрофесіоналізм у письменницькому середовищі.
Він сповідував майстерність класики і міг стати класиком своєї епохи. Але його спіткала доля покоління «розстріляного відродження»: Соловки і останній притулок у Карельських лісах Сандармоху.
Фільм грунтується на реальних фактах з життя і творчості Миколи Зерова. Авторська група побувала на Соловецьких островах – місці ув’язнення Зерова, в урочищі Сандармох (Карелія) – на місці розстрілу поета. У фільмі використано також зйомки, проведені на батьківщині Зерова у м. Зінькові, у Києві, де він навчався та працював у 20-30-х роках ХХ століття, та у Баришівці, де працював викладачем в соціально-економічному технікумі і де вперше зблизились поети-неокласики.
Фільм насичений документальними кадрами епохи 20-30-х років ХХ століття з фондів Центрального архіву кінофотофонодокументів ім.Г.Пшеничного, Державної архівної бібліотеки, документами з архівів служби Безпеки України. Документальної правди і емоційної сили додають спогади сучасників М.Зерова, відтворені акторами театру.
Фільм «Соловецькі в’язні з України. Микола Зеров» – це значно більше, ніж грунтовна розповідь про життя і творчість репресованого поета і перекладача Миколи Зерова. Завдяки режисерським рішенням він створює образ епохи 20-30-х років ХХ століття і дає ключ до розуміння трагедії покоління «розстріляного відродження».
Документально обгрунтований, експресивно забарвлений, фільм мовою телепубліцистики і емоційним впливом сприяє утвердженню історичної пам’яті та національної свідомості українського суспільства.
У 2011 р. фільм удостоєний Першої премії у номінації «Професійне кіно» на МКФ «Дніпро-сінема».

• «Той, хто торував шлях (До 200-річчя від дня народження Євгена Гребінки)»

Документальний фільм. 53’; укр.; 2012. Виробник: Полтавська ОДТРК «Лтава» (м. Полтава). Автор сценарію – Людмила Ткаченко. Режисери: Дмитро Старіков, Наталія Іванченко. Оператор – Дмитро Старіков. Монтаж – Олена Шарбенко. Продюсер та музичний редактор – Наталія Іванченко. Перший телепоказ: Полтавська ОДТРК «Лтава», м. Полтава, 30.01.2012.
Він поповнив список «колонии образованных малороссиян» і тих, хто дуже хотів жити в Україні, але був на чужині з Україною в серці. Він був з тих благородних інтелігентів з провінції, чиї уми підживлювали і возвеличували столичне культурне середовище і чиї небайдужі серця не давали загубитися у столичній атмосфері боротьби за виживання непересічним особистостям. А ще він став одним із тих авторів, твори яких знають всі, не знаючи, хто насправді їх автор…
Усе це – про Євгена Гребінку, автора популярного в усьому світі романсу «Очи черные», видатного письменника української і російської літератури, перу якого належать понад 40 романів, повістей, оповідань, чимало нарисів, байок і ліричних поезій.
Чому ж успішний за життя талановитий поет і прозаїк Гребінка в наш час опинився на периферії суспільної уваги і відомий загалу здебільшого лише як поет-байкар з шкільного курсу літератури? Що допомагало інтелігенту з полтавської провінції не лише торувати власний творчий шлях, а ще й просувати в імперській літературній столиці українське слово? Як знайомство з Євгеном Гребінкою вплинуло на долю молодого Тараса Шевченка і чому розійшлися шляхи двох великих українців?
Відповіді на ці запитання автори фільму намагалися знайти, спираючись на архівні матеріали, літературну творчість письменника та його сучасників, залучаючи фахівців-експертів з Росії та України. Зйомки фільму відбувалися на місці колишнього родового маєтку Убєжище (нині с. Мар’янівка Гребінківського району), у стінах Ніжинської гімназії, де навчався Є.Гребінка (нині – Ніжинський педагогічний університет), у м. Санкт-Петербург, де письменник жив і працював останні 14 років.
У фільмі використані прижиттєві видання творів Є.Гребінки, а також літературні журнали й альманахи першої половини ХІХ століття, що зберігаються у фондах Бібліотеки Російської Академії наук м. Санкт-Петербурга та Всеросійського музею О.С.Пушкіна.
Фільм створений за сприяння Полтавської обласної ради та Полтавської облдержадміністрації в рамках обласної програми «Увічнення пам’яті видатних земляків».

• Триптих «Світочі Княжого міста»:
- «Закохана в небо» - «Кримський фоліант» - «Заповіт Княжому місту»

Телефільми. 29’, 26’, 23’; укр.; 2012. Виробник: Волинська ОДТРК (м. Луцьк). Автор сценарію та режисер – Марія Олексіївна Андрушко. Оператор – Валерій Гурійович Фетисов. Асистент оператора – Микола Петрович Дмитрук. Редактор – Ольга Володимирівна Куліш. Звукорежисер – Андрій Борисович Жирнов. Монтаж – Олександр Сергійович Радчук. Диктори: Дмитро Мельничук, Володимир Роса, Світлана Стасюк. Перший телепоказ: Волинська ОДТРК, Телеканал «Нова Волинь»,16.04.2012.
Княже місто Володимир-Волинський подарувало світу три зірки: вченого, ім'я якого нині носить Інститут сходознавства, співзасновника Академії Наук України, письменника, людину титанічних знань, яка знала шість десятків мов, – Агатангела Юхимовича Кримського; тричі доктора наук, астронома, чиїми розрахунками й крізь покоління послуговуються вчені різних континентів Землі, – Олену Іванівну Казімірчак-Полонську та археолога, історика, етнографа, автора унікального словника зниклих відомостей, видрукуваного у Вінніпезі, професора-енциклопедиста Олександра Миколайовича Цинкаловського.
Попри глибокий талант, їм судилось зазнати всіх трагедій ХХ століття. Їх щира відданість Україні довгий час замовчувалася. І все ж, це реальна історія...
Результатом телепошуку стало відкриття нових біографічних сторінок славетних українців.

• «Русская сцена»

Документальна програма, спектакль. 35’; рос.; 2011. Цикл програм, створених у рамках регіональної програми «Підтримка і розвиток російської мови та літератури». Виробник: МТРК «Севастополь». Автор сценарію – Олексій Александров. Оператори: Павло Когут, Ілля Якушев. Перший телепоказ: МТРК «Севастополь» (м. Севастополь), 09.2011.
Чичиков – головний герой «Мертвих душ». Городничий – персонаж, навколо якого розгортаються події «Ревізора». Два героя, дві вистави, і два бачення двох севастопольських театрів. Класичні твори Миколи Васильовича Гоголя – сучасні до сих пір і живуть на театральних підмостках, як і сам автор. Це фільм в трьох главах – про суть творів Гоголя.

• «Озаренный талантом. Памяти Бориса Сабурова»

Теленарис. 11’; рос., 2012. Виробник: ТРО «Маріупольське телебачення». Автор сценарію – Надія Сухорукова. Режисери: Олена Овчинникова, Станіслав Жицький. Оператор – Денис Дородних. Перший телепоказ: ТРО «Маріупольське телебачення» (м. Маріуполь), 09.07.2012.
Теленарис, присвячений пам’яті народного артиста України Бориса Сабурова, відомого не тільки своїми театральними ролями, але й численними кінороботами. У Маріуполі, де він довгі роки служив у театрі, про нього пам’ятають не тільки колеги, але й глядачі. У 20-ту річницю його пам’яті вдячні мешканці міста встановили новий надгробок на місці його поховання. Кошти для цього збирали всім містом.

• «Клавдия Шульженко»

Портретный очерк. 10’; рус.; 2012. Цикл «Легенды русского мира» (22 сюжета, 2012). Производитель: Видеоканал «Первая Столица». Автор сценария и режиссер – Виктория Романюк. Оператор – Сергей Головко. Инженер видеомонтажа – Игорь Мисропьян. Первый телепоказ: ТРК «Simon», Харьковская ОГТРК, ПАТ «Фора» (г.Харьков), август 2012
На границе души и таланта. Еще раз о феномене Клавдии Шульженко.

• «Украдена слава. Йосип Тимченко. Кіна не буде»

Документально-публіцистична програма. 17’; укр.; 2009. Виробник: «ІНТЕРШКОЛА» спільно з МГО «Асоціація милосердя «Еммануїл». Автори сценарію: Ольга Гуляєва, Євген Біланюк. Режисер – Євген Біланюк. Оператор – Дмитро Глюта. Композитор – Віталій Мусулега. Художник-постановник – Артем Чернокол. Головний продюсер – Олег Коротченко. Продюсери: Ганна Лопушанська, Катерина Пугач. Звукорежисер – Мирослава Партала. Журналісти: Віра Борсук, Тетяна Шевченко.
Усі знають, що кіно народилося в 1895 році, і його винахідники – брати Люм’єр. Слава про них пішла по всьому світу, та факти довели – Люм’єри не були першими. Відкриття кінематографу було зроблено в Одесі, 9 січня 1893 року, механіком-самоуком Йосипом Тимченком. Як же так вийшло: сенсаційний винахід людства народився у нас, а ми нічого про це не знаємо?

• «Він народився в Ніжині (Марк Бернес)»

Телефільм. 11’; укр.; 2011. Виробник: ДКП ТРК «Ніжинське телебачення». Автор сценарію – Юлія Сидоренко. Режисер – Сергій Ковальов. Оператори: Вячеслав Ковальов, Юрій Волощук. Редактор – Євгенія Горячова. Графіка – Андрій Кулик. Монтаж – Руслан Кулик. Перший телепоказ: ТРК «Ніжинське телебачення» (м. Ніжин), 10.2011.
Що ми знаємо про перші роки життя актора та співака Марка Бернеса? Одесити кажуть, що він з Одеси. Харків'яни, що він з Харкова. А про те, де насправді народився Бернес, відомо не всім...
Фільм створено до 100-річчя від дня народження Марка Бернеса.

• «Живий засів»

Телефільм. 25’; укр.; 2012. Виробник: ДКП ТРК «Ніжинське телебачення», Віктор Абузяров. Автор сценарію та режисер – Віктор Абузяров. Оператори: Сергій Ковальов, Вячеслав Ковальов, Юрій Стаховський, Анатолій Тарасенко. Відеоінженер – Олександр Давиденко. Перший телепоказ: ТРК «Ніжинське телебачення» (м. Ніжин), 03.2012.
Героїчний портрет людини, яка пройшла всі пекельні табори сталінізму та гітлеризму і вижила, і зберегла вільну душу поета. І все це на фоні галаганівських меценатських засівів, які залишились в селі Сокиринці на Срібнянщині...
На запитання журналіста нашому герою, чи давно у нього захоплення поезією, Микола Харченко відповідає в кадрі, що ще з шкільних років.
Так, він мріяв бути поетом, мав намір отримати вищу освіту, але йому не судилося з багатьох причин. А писати вірші він не кинув... і пробував, чи і він що-небудь може таке, як люди.
А люди – це Данте, Шекспір, Байрон, Пушкін...
Микола Харченко – останній з когорти велетнів духу, який зв’язаний ментально з епохою Українського Відродження 20-30-х років минулого століття.
По силі почуттів, по експресії поетичних образів, по трагізму і глибині думки, по ратній мужності – це справжній воїн звитяги і водночас мислитель-філософ. Він невичерпний, як усяке явище культури.

• «ЛЮДИ. Михайло Мельник та театр одного актора»

Портретний нарис. 20’; укр., рос.; 2012. Виробник: ПрАТ «ТСД». Автор сценарію – Катерина Дорошевська. Режисер – Юрій Сливко. Оператори: Олександр Лянкевич, Сергій Кочет, Сергій Сивко, Дмитро Катков. Музика – Єгор Гапон. Перший телепоказ: 34 телеканал (м.Дніпропетровськ), 01.04.2012.
Випуск присвячений Михайлу Васильовичу Мельнику. Це засновник єдиного в Україні театру одного актора «КРИК» – візитівки Дніпропетровська. Режисер-постановник, сценарист, актор – це далеко не повний список талантів героя програми. Тернистий шлях Мельника, його творчі знахідки, неординарний погляд на життя – усе це склало основу випуску. Спогади сучасників, унікальні архівні кадри і – вперше на екрані – сім’я знаменитого актора. Що примушує глядачів приходити на спектаклі Мельника знову і знову? Секрет геніальності – у програмі «ЛЮДИ».

• «17-й день сентября»

Документальний фільм. 30’; рос.; 2012. Виробник: ТРК «Юг». Автор сценарiю – Токовенко Андрій Віталійович. Режиссер та оператор – Шульгін Олександр Львович. Художник-постановник – Кісса Едуард Валерійович. Перший телепоказ: Телеканал «Юг» (м. Бердянськ), 16.09.2012.
До Дня міста. Про події вересня 1943 року, про те, як проходило звільнення Бердянська від німецько-фашистських загарбників розповідається у спеціальному проекті Телеканалу «Юг» – «17-й день сентября». У фільмі показано місця, де проходила висадка десанту, місця страти жителів міста, опубліковані маловідомі факти визвольної операції та свідчення очевидців. Глядач побачить кадри справжньої військової хроніки, знятої в місті до, в період та після окупації.

• «Скарби бердянської колекції. Хліб»

Історично-мистецька замальовка. 2’; укр.; 2012. Програма з циклу «Скарби бердянської колекції» (16 програм; 2012). Виробник: ТРК «Юг». Автор сценарiю – Братанова Дарина Григорівна. Режиссер – Шульгін Олександр Львович. Оператор та художник-постановник – Корсун Володимир Володимирович. Науковий консультант – Бучакчійська Марина Едуардівна, директор Бердянського художнього музею ім. І.І.Бродського. Перший телепоказ: Телеканал «Юг» (м.Бердянськ), 21.05.2012.
«Скарби бердянської колекції» наближають Бердянський художній музей ім.. І.І.Бродсбкого до глядача. Завдяки роботам таких майстрів як Іван Айвазовський, Іван Крамськой, Олександр Бенуа та інших художників, Бердянський музей відомий далеко за межами країни. Унікальну колекцію живопису та графіки глядачі Телекомпанії «Юг» можуть побачити не виходячи зі своїх домівок. Хтось уперше познайомиться з відомими полотнами, а хтось відкриє вже знайомі картини зовсім по-новому – роботи видатних митців буквально оживуть.

• «Грегор фон Реццорі»

Культурологічна та історична передача. 35’; укр.; 2012. Телецикл «Анатомія культури». Виробник: ТОВ «Телерадіокомпанія «ТВА» (Чернівці). Автор сценарію та режисер – Олександр Горський. Оператори: Максим Шварцман, Ян Піонтковський, Олег Сташкевич, Володимир Николяк. Генеральний продюсер – Тата Кеплер. Перший телепоказ: ТРК «ТВА» (м.Чернівці), 26.05.2012.
Передача досліджує творчий шлях відомого актора та сценариста Грегора фон Реццорі чернівецького походження.
У передачі використовуються спогади відомої акторки Бріджит Бардо, яка співпрацювала з телеканалом ТВА під час створення передачі.
Передачі циклу обов’язково супроводжуються субтитрами для людей з обмеженими можливостями.

• «Феєрія мандрів. Cанліс»

Пізнавальна програма. 20’; укр.; 2012. Цикл програм «Феєрія мандрів» (200 програм). Виробник: Турфірма «ФЕЄРІЯ» (Київ). Автор сценарію – Володимир Сидько. Режисер та оператор – Руслан Ганущак. Перший телепоказ: 5 канал (м.Київ), 2012.
Історія пам’ятає імена багатьох славетних жінок. Але цій київській княжні в Києві навіть не поставили пам’ятник. Забули про французьку королеву і в Люксембурзькому саду в Парижі. Але «Феєрія мандрів» знає одне місто, де цій українській красуні встановили 2 пам’ятника та 2 школи носять її ім’я. Це – Анна Ярославна. А місто – Санліс, Франція.

Переможці та призери Телеконкурсу «СЛАВЕТНІ ІМЕНА УКРАЇНИ»

2011

1 місце: Документальний фільм «Парадокси Тютюнника» / Телеканал «Гамма» (ТОВ «Гамма-Консалтинг») (Київ)
2 місце: Документальний фільм «Павло Попович: Земне і зоряне життя» / Полтавська ОДТРК «Лтава»
3 місце: Документальний фільм «Шонборн. Остання відпустка у Карпатах» / Закарпатська ОДТРК

2010

1 місце: Документальний фільм-трилогія «Дороги Гоголя» / Полтавська ОДТРК «Лтава»
2 місце: Журналістське розслідування «Майор Вихор» з циклу «Столичні таємниці» / Телеканал «Гамма» (ТОВ «Гамма-Консалтинг) (Київ)
3 місце: Фільм «Шлях до себе» / Вінницька ОДТРК «Вінтера»

2008

1 місце: Документальні фільми: • «Борислав Брондуков. Первый после Чаплина», та фільми з проекту «Великі українці»: • «Григорій Сковорода», • «Іван Франко» / Студія «07 Продакшн» (Студія документальних фільмів телеканалу «Інтер») (Київ)
2 місце: Документальний фільм «Наблизити Світ. Борис Грабовський» /Національна телекомпанія України
3 місце: Програма «Останній рік Віри Холодної» / ДТРК «Культура» (Київ)
3 місце: Публіцистична програма «Мисливець за усмішкою» / Херсонська ОДТРК «Скіфія»
3 місце: Історичний нарис «Вітряні ідилії Георгія Нарбута» / Сумська ОДТРК

2007

1 місце: Документальний фільм «Невгамовний Пантелеймон» телециклу «Гра долі» / Студія «Віател» (Київ)
2 місце: Історико-біографічна програма «Ігор Савченко повертається» / Вінницька ОДТРК «Вінтера»
2 місце: Просвітницька програма «Катеринославські майстри» / ТРК «Співдружність» (Дніпропетровськ)
3 місце: Телефільм «На поклик ідеалу» / Волинська ОДТРК (Луцьк)

2005

1 місце: Телепрограма «Київські мініатюри: Владислав Городецький» / ТРК «Київ»
2 місце: Телецикл «Из семьи единой» / Телестудія «Перша Столиця» (Харків)
3 місце: Телепрограма «Місторія: Барон Теодор фон Штейнгель» / ТРК «Рівне-1»
3 місце: Телепрограма «Особый звон ручьев моих» / ТРК «Аскет» (Алчевськ)